Agenda item

Appointment of Members to External Bodies

Minutes:

The Chief Executive presented the above report, details of which had

been previously circulated to Members.  The purpose of the report was

to nominate annual Member representation on external bodies, for the

period June 2021 to June 2022.

 

He advised that further to a Motion at the Annual Meeting of Council

held on 20 May 2019 (Minute Ref. AM12/19), it was agreed that when

seeking nominations to external bodies the D’Hondt system would be

applied i.e. all positions across all external bodies are collectively

identified and filled using the formula set in Schedule 1 of the Local

Government Act (Northern Ireland) 2014.

 

He further advised that at the Special Meeting of Council held on 8 June 2020, annual representation was agreed for the 2020/2021 year, plus representation for the remainder of the electoral term for specific external bodies.

 

He confirmed that representation would be sought at today’s meeting

across a total of 39 bodies, incorporating a total of 130 positions.

 

Councillor Reilly Proposed, Seconded by Councillor Duffy

 

That    Council nominate annual Member representation on to all the external bodies listed in Appendix 2, for the period June 2021 to June 2022.

 

The nominations to the External Bodies were as follows:

 

Advisory Committee to the Honourable Irish Society (Mayor + 3 Representatives)

Alderman Warke (Mayor)

Alderman McClintock (DUP)

Councillor Dobbins (SDLP)

Alderman Guy (UUP)

 

APSE – Pilot Executive Board(1 Representative)

Councillor Reilly (SDLP)

 

A5/N2 Cross Border Corridor Working Group (4 Representatives)

Alderman Kerrigan (DUP)

Councillor Edwards (SDLP)

Councillor McKinney (Alliance)

Councillor McGuire (SF)

 

Board of C-TRIC (1 Representative)

Councillor Heaney (SF)

 

Board of Derry Theatre Trust (3 Representatives)

Councillor J Boyle (SDLP)

Councillor Logue (SF)

Councillor Carr (IND)

 

Board of Directors – Visit Derry (3 Representatives)

Councillor Cusack (SDLP)

Councillor Heaney (SF)

Alderman McClintock (DUP)

 

Board of ERNACT EEIG (2 Representatives)

Councillor Reilly (SDLP)

Councillor Heaney (SF)

 

Board of North West Carnival Initiative (1 Representative)

Councillor O’Neill (PBP)

 

Board of Walled City Partnership (3 Representatives)

Councillor Burke (SF)

Councillor Seenoi-Barr (SDLP)

Councillor Doyle (Aontú)

 

CCTV Partnership (3 Representatives)

Councillor Burke (SF)

Alderman Ramsey (DUP)

Councillor J Boyle (SDLP)

 

CODA- Board of Directors (3 Representatives plus Mayor ex-officio Member)

Alderman Warke (Mayor)

Councillor Fleming (SF)

Councillor J Boyle (SDLP)

Alderman Devenney (DUP)

 

Committee of Board of City Centre Initiative - Executive Group (4 Representatives)

Councillor J Boyle (SDLP)

Councillor Burke (SF)

Alderman Devenney (DUP)

Alderman Guy (UUP)

 

Derry and Strabane Local Action Group (Rural Development) (11 Representatives)

Alderman Kerrigan (DUP)

Councillor Ferguson (Alliance)

Alderman Warke (DUP)

Councillor Kelly (SF)

 Alderman Bresland (DUP)Councillor McKeever (SDLP)

Alderman McCready (IND)

Councillor McGuire (SF)

Councillor Fleming (SF)

Councillor R Barr (IND)

Councillor Dobbins (SDLP)

 

District Sports Committee (5 Representatives)

Alderman Hussey (UUP)

Councillor Mooney (SDLP)

Councillor Donnelly (IND)

Councillor Carr (IND)

Councillor McHugh (SF)

 

Foyle and District Road Safety Committee (4 Representatives)

Councillor McKinney (Alliance)

Councillor Dobbins (SDLP)

Councillor Harkin (PBP)

Councillor Logue (SF)

 

Glenelly Action Plan Committee (5 Representatives)

Councillor Kelly (SF)

Alderman Bresland (DUP)

Councillor J Barr (SDLP)

Alderman Devenney (DUP)

Councillor R Barr (IND)

 

Inclusive Cities Project (1 Representative)

Councillor Ferguson (Alliance)

 

International Appalachian Trail Working Group (2 Representatives)

Councillor Edwards (SDLP)

Councillor McHugh (SF)

 

Joint Management Committee – Council and EA (4 Representatives)

Councillor Doyle (Aontú)

Councillor Reilly (SDLP)

Councillor M Boyle (SDLP)

Alderman Mc Clintock (DUP)

 

 

Local Engagement Partnership for Adult Learning Disability (2 Representatives)

Councillor M Boyle (SF)

Councillor Dobbins (SDLP)

 

Management Committee – Advice NW (5 Representatives)

Alderman Devenney (DUP)

Councillor Dobbins (SDLP)

Councillor Jackson (SF)

Councillor Harkin (PBP)

Councillor Donnelly (IND)

 

Management Committee – Dove House (5 Representatives)

Councillor J Boyle (SDLP)

Councillor Logue (SF)

Councillor O’Neill (PBP)

Councillor Tierney (SDLP)

Councillor Duffy (SF)

 

Management Committee – Pilot’s Row Community Centre (5 Representatives)

Councillor Logue (SF)

Councillor J Boyle (SDLP)

Councillor Donnelly (IND)

Councillor Carr (IND)

Councillor Tierney (SDLP)

 

Management Committee – The Resource Centre (5 Representatives)

Councillor Dobbins (SDLP)

Councillor Tierney (SDLP)

Councillor Mellon (SF)

Councillor Doyle (Aontú)

Councillor Harkin (PBP)

 

Mournederg Action Plan Committee (5 Representatives)

Councillor Edwards (SDLP)

Alderman Hussey (UUP)

Alderman Kerrigan (DUP)

Councillor McHugh (SF)

Councillor McGuire (SF)

National Association of Councillors (8 Representatives)

Alderman Bresland (DUP)

Alderman Kerrigan (DUP)

Alderman Devenney (DUP)

Councillor Heaney (SF)

Councillor McKeever (SDLP)

Councillor McHugh (SF)

Alderman Hussey (UUP)

Councillor Reilly (SDLP)

NI Amenity Council (1 Representative)

Councillor Kelly (SF)

 

NI Local Government Partnership on Travellers Issues (3 Representatives)

Councillor Seenoi-Barr (SDLP)

Alderman Kerrigan (DUP)

Councillor Tierney (SDLP)

 

North West Regional Waste Management Group (4 Representatives)

Alderman Devenney (DUP)

Alderman Bresland (DUP)

Councillor Mooney (SDLP)

Councillor Kelly (SF)

 

RAPID – Board of Directors (5 Representatives at least 1 from each rural DEA)

Alderman Bresland (DUP)

Councillor Kelly (SF)

Councillor Fleming (SF)

Alderman Kerrigan (DUP)

Councillor McKeever (SDLP)

 

Somme Association – Advisory Committee (2 Representatives)

Alderman Hussey (UUP)

Councillor Mc Kinney (Alliance)

 

Sperrins Future Search Board (2 Representatives)

Councillor Kelly (SF)

Councillor J Barr (SDLP)

 

Strabane Town Forum (6 Representatives)

Councillor M Boyle (SF)

Councillor Gallagher (IND)

Councillor R Barr (IND)

Councillor Kelly (SF)

Councillor J Barr (SDLP)

Alderman Devenney (DUP)

 

Sustainable Communities and Demographics Working Group (1 Representative)

Councillor Dobbins (SDLP)

 

Sustainable NI Regional Cross Party Working Group on Climate Change (2 Representatives)

Councillor Jackson (SF)

Councillor O’Neill (PBP)

 

Travellers Action Group West (2 Representatives)

Councillor Tierney (SDLP)

Councillor Ferguson (Alliance)

 

UBI Hub (2 Representatives)

Councillor Burke (SF)

Councillor Gallagher (IND)

 

Western Area Child Care Partnership (1 Representative)

Councillor Reilly (SDLP)

 

Western Urgent Care Steering Group (1 Representative)

Councillor Duffy (SF)

 

Supporting documents: